ناگورنو قره‌باغ (قره‌باغ کوهستانی)
Location and extent of the former Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast (lighter color).
Location and extent of the former Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast (lighter color).
مساحت
 -  مجموع ۴٬۴۰۰ کیلومترمربع 
۱٬۷۰۰ مایل مربع 
 -  درصد آب‌ها negligible
جمعیت
 -   تخمین۲۰۰۶ ۱۳۸٬۰۰۰ 
 -  تراکم ۲۹/کیلومترمربع 
۴۳/مایل‌مربع
منطقه زمانی (ساعت جهانی+۴)
 -  تابستان (دی‌اس‌تی) +۵ (ساعت جهانی)
جهت رانندگی right

ناگورنو قره‌باغ (به انگلیسی: Nagorno-Karabakh) منطقه‌ای محصور در خشکی با مساحتی حدود ۴۴۰۰ کیلومتر مربع در قفقاز جنوبی و در جنوب شرقی کوه‌های قفقاز کوچک واقع شده است. این منطقه از غرب با جمهوری ارمنستان، از جنوب با ایران و از شمال و شرق با جمهوری آذربایجان هم‌مرز است. پایتخت آن شهر استپاناکرت و شهر شوشی مرکز فرهنگی آن است.

نام

نام (قره باغ) برای اولین بار می‌توان آن را در کتاب حمدالله قزوینی تاریخ نویس در سده ۱۴ (میلادی) مشاهده کرد. نام منطقه در سنگ‌نبشته‌های اورارتو (دوران پادشاهی آیرارات) به صورت‌های "آرداخونی" یا "اوردخینی" و "اوردخه" قید شده است که نام آرتساخ از آن مأخوذ است و سرزمینی به این نام در هزاره اول (پیش از میلاد) جزو پادشاهی آیرارات و سپس یرواندیان (دودمان اروندی) قرار داشت. استرابون در (کتاب جغرافیای) خود قسمت سمت راست رود کورا (محل کنونی قره باغ) را با نام "ارخیستینا" (Orkhistene) به عنوان یک استان ارمنستان بزرگ-(ارمنستان = هایاستان) دانسته که به خاطر سوارکارانش شهرت داشته است.

در زمان سلطه حکومت روسیه شوروی کلمه «ناگورنو» (به روسی: Нагорный) (به معنی کوهستانی) به آن افزوده شده و نام این منطقه به منطقه «قره باغ کوهستانی» (به روسی: Нагорного Карабаха) تبدیل شده است.

جستارهای وابسته